Historie společnosti

1904

Společnost založili Ernst Spelsberg & Walther Kaiser

Ernst Spelsberg a Walther Kaiser, průkopníci průmyslové výroby elektroinstalačního materiálu zakládají začátkem 20. století firmu Kaiser & Co v Schalksmühle.

Předně se zde vyrábějí izolační trubky. Společně s ostatními společnostmi v regionu tak zakladatelé firmy pokládají základní kámen pro silný elektroprůmysl v Sauerlandu.

1910-19

První rozšíření společnosti

Mladá společnost se již brzy po jejím založení začíná rozrůstat. V prvních rozšířených stavbách probíhá čilá výroba.

1920-29

Spuštění jedné důležité odnože společnosti

V roce 1926 prezentuje společnost své první krabice do vlhkých prostor a spouští tak jednu důležitou odnož společnosti, která si svou důležitost zachovala až do dnešní doby. Na rozdíl od plastů, které se používají v dnešní době, sestává první krabice do vlhkých prostor z litiny.
O dva roky později přebírá Günther Spelsberg ve druhé generaci vedení společnosti, která je mezitím vedena pod názvem Kaiser & Spelsberg.

1930-39

První odbočné krabice z plastu

První plast bakelit otevírá zcela nové možnosti pro elektrotechnický průmysl. Také společnost Kaiser & Spelsberg získává bakelitový ruční lis: Tak vznikají první odbočné krabice z plastu.

1940-49

Společnost se specializuje

Společnost se specializuje na výrobu odbočných krabic do vlhkých prostor pro instalaci do omítky. V roce 1947 slaví Exportní veletrh Hannover premiéru. O pouhý rok později se na důležitém průmyslovém veletrhu prezentuje také společnost Kaiser & Spelsberg.

1950-59

Nové cesty a rozšířený výrobní program

V roce 1956 se cesty Kaisera a Spelsberga rozdělily. Od té doby je společnost vedená pod dnešním názvem Günther Spelsberg. Už o rok později dochází k rozšíření výrobního programu. Společnost Spelsberg nyní navíc vyrábí škrticí šroubení, odbočné krabice z termoplastu a rozvaděče do omítky vlhkých prostor.

1960-69

Skříň pro průmyslový sektor

Společnost Spelsberg začíná nabízet své skříně dodatečně pro průmyslový sektor. Od té doby společnost svou nabídku dále rozšiřuje o univerzální systémy skříní.
V průběhu let Spelsberg přihlašuje řadu patentů. Mnoho z nich se veze na vlně úspěchu až do dnešní doby: Například spojovací krabice „červené řady“.

1970-79

Kontinuální růst

Společnost se i nadále rozrůstá. V roce 1974 byla v místě Jahnstrasse postavena nová výrobní hala s dodatečným skladovacím a výrobním prostorem o ploše přibližně 3500 metrů čtverečních.

1980-89

Rozšířený sortiment - řada patentů

Sortiment společnosti Spelsberg se rozšiřuje kontinuálně. Společnost přihlašuje řadu patentů pro odbočné krabice a skříně. V případě hrdla s dvojitou membránou, odlehčení od tahu nebo automatické skříně se jedná pouze o pár novinek, které zajišťují vylepšenou montáž.
Další průkopnický výkon: Díky vývoji a výrobě jedné z prvních modulových připojovacích krabic pro fotovoltaiku se firmě Spelsberg otevřelo nové obchodní pole působnosti.

1990-99

Nová stanoviště

Kolem roku 1990 přibyla hned dvě další stanoviště. Jednak se společnost Spelsberg stěhuje z Jahnstraße do nové budovy v průmyslové oblasti Ramsloh. Jednak společnost investuje po sjednocení Německa do výrobního závodu v Buttstädtu v Durynsku.

2000-09

100 let Spelsberg

Na začátku nového tisíciletí představila společnost Spelsberg své nové odbočné krabice WKE pro zachování elektrické funkčnosti v případě požáru. Technologie skříně ze speciálního duroplastu zajišťuje větší bezpečnost v požárně chráněných prostorách.
Dalším stěžejním bodem je výstavba testovacího a certifikačního centra s akreditací VDE a UL. Řadu svých osvědčených výrobků nyní společnost Spelsberg nabízí v průmyslové kvalitě. Díky své vysoké kvalitě materiálu jsou obzvláště vodotěsné, odolné proti nárazům a UV záření.
V roce 2004 se slavilo 100leté výročí společnosti. Spelsberg je již po dobu jednoho století společností s prokázanou kvalitou elektrických instalací a dodnes zůstává rodinnou společností s výrobou v Německu.

2010-2015

Spelsberg se rozrůstá dál

V roce 2011 se Spelsberg rozrůstá dál. V Schalksmühle se staví nová administrativní budova. Díky koupi sousedního továrního areálu v Buttstädtu se rozšiřují kapacity i zde.
Poté, co Kaiser společnost opustil, přihlásil Spelsberg celkem 80 patentů – v Německu, Evropě a v celém světě. Mnoho značek a vzorů se stalo osvědčenými výrobky v daném oboru. Názvy jako Abox, červená řada, malý rozvaděč AK nebo série skříní GTi jsou neoddělitelně spjaty s názvem Spelsberg.

2013: S modulárními připojovacími krabicemi dosáhla společnost prvenství na světovém trhu a samostatně vyvinutý síťový vypínač, který jedním stiskem tlačítka odpojí měnič od generátoru, se stal později předmětem evropských předpisů. Ovšem rámcové podmínky v solárním průmyslu se drasticky změnily. Snížené platební tarify za napájecí energii zpomalily poptávku a výroba solárních modulů se v současné době nachází převážně v asijských zemích. Společnost tento trh po dvaceti úspěšných letech s těžkým srdcem opustila.

2014 Revoluce v instalační technice: S novou krabicí Rapid-Box stanovila společnost Spelsberg nové standardy, neboť rozbočení proudu je díky ní mnohem rychlejší a cenově výhodnější. Nový systém skříní byl vyvinut speciálně pro jištěné rozbočení neřezaných vodičů do 50mm² (Cu), přičemž hlavní svorku lze využít také k připojení řezaných vodičů. 

2014 Oblíbená série TK se rozšiřuje o první varianty z hliníku. Používají se tehdy, pokud je třeba provést odstínění elektromagnetického rušivého záření nebo pokud je třeba dodržovat zvláštní požadavky na odolnost proti nárazům nebo odolnost vůči chemikáliím. 

2015 Světová novinka: AK Air je první rozvaděč, který dýchá: Tak Spelsberg překvapuje celé odvětví: V novém malém rozvaděči AK Air od společnosti Spelsberg nemůže docházet k tvorbě kondenzační vody, neboť ventilační prvky zajišťují potřebný čerstvý vzduch. A jsou již zaintegrované z výrobního závodu bez nutnosti dodatečného objednávání a montáže. Stupeň ochrany IP 65 zůstává zachován díky patentované konstrukci prvků.